czerwca 25, 2022

Katechizm katolicki dziecka polskiego - Wyd. Andegavenum [recenzja]

Katechizm katolicki dziecka polskiego - Wyd. Andegavenum [recenzja]

czerwca 25, 2022

Katechizm katolicki dziecka polskiego - Wyd. Andegavenum [recenzja]


 Katechizm to przewodnik do wiecznego szczęścia w niebie. Stanowi doskonałą pomoc dla rodzica, który pragnie, by jego dziecko z każdym dniem coraz bardziej poznawało Boga, kochało Go i Jemu służyło.  W czasach, w których dziecko w niemalże każdej reklamie TV przekonywane jest, że „może być kim chce”, katolicki rodzic pragnie, by jego dziecko potrafiło wsłuchać się w to, czego chce dla niego sam Bóg, by potrafiło właściwie odnaleźć swoje powołanie, a wypełniając je, wypełnić Boski plan i osiągnąć wieczne szczęście. Mało tego! Jeśli właściwie rozpozna swe powołanie, to swoje szczęście osiągnie również w ziemskim życiu. O jak dalece inne jest dziś współczesne wychowanie od wychowania katolickiego... 


„Katechizm katolicki dziecka polskiego” został wydany po raz pierwszy na emigracji w Londynie, pod koniec lat 50-tych XX w i szybko stał się narzędziem katechetycznym dla rozsianej po świecie Polonii. Dziś, dzięki Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum, mogą z niego korzystać polscy rodzice i nauczyciele katechezy.


Katechizm rozpoczyna się od słów samego Pana Jezusa: „Jam jest… PRAWDA… kto słowa mego słucha i wierzy Temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny. (J 5,24)


Następnie przechodzimy do trzystopniowego kursu na poziomie: elementarnym, średnim i wyższym. Dzięki temu możemy dostosować przerabiane treści do wieku dziecka i jego możliwości. Każdy rozdział rozpoczyna się krótkim opowiadaniem, zaczerpniętym z Ewangelii - jest to piękne połączenie Katechizmu z Pismem Św. Opowiadanie przygotowuje dziecko do nauczenia się materiału przerabianego w danym rozdziale. Lekcja wiąże materiał z życiem dziecka, dołączona jest do niej modlitwa i Słowo Boże oraz rysunek, który spaja przerobiony materiał w całość. Po krótkim opisie następuje zadanie i wskazanie do dalszej samodzielnej pracy dziecka. 


Katechizm wzmacnia, buduje, uczy i systematyzuje wiedzę. Dziecko dowiaduje się z niego w co wierzy i dlaczego wierzy.


W pierwszej lekcji uczy się Składu Apostolskiego, który jest niejako historycznym opowiadaniem, które przypomina nam, że Bóg Ojciec wszystko stworzył, że Syn Boży nas zbawił, że Duch Św. sprawia, że jesteśmy dziećmi Boga. Dziecko dowiaduje się, że powinno codziennie odmawiać „Wierzę w Boga”, by Panu Bogu powiedzieć każdego dnia, że wierzy we wszystko, co zawiera Skład Apostolski, a gdy kiedyś będzie ojcem chrzestnym bądź matką chrzestną, odmawiać będzie „Wierzę w Boga” w imieniu swego chrześniaka lub chrześniaczki! To tylko krótki fragment informacji przekazywanych dzieciom. Jestem przekonana, że wielu rodziców usystematyzuje z tym katechizmem również swoją wiedzę 😉 Na pewno traficie tu na informacje, które do tej pory były dla Was nieoczywiste! 


Katechizm ten jest bardzo przejrzysty, spójny, logiczny. Powinien być w każdym katolickim domu ❤️❤️❤️ Jeśli go jeszcze nie macie, to gorąco zachęcam, by po niego sięgnąć. Z taką wiedzą dzieci będą szybciej potrafiły określić, co w świecie ich rówieśników jest dobre, a co złe. Katechizm jest jak kodeks drogowy. O ileż bezpieczniej się jedzie, gdy człowiek zna zasady ruchu drogowego, a przed sobą ma jasny cel swojej podróży. Uczmy tego nasze dzieci, uczmy je Katechizmu - dla bezpieczeństwa ich duszy i ciała, bo celem jest wieczność ❤️😇











#katechizm #katolik #wychowaniekatolickie #catholic #katoliczka #matka #wychowanie #dziecko #rodzinakatolicka

czerwca 24, 2022

„Aby On królował” Jean Ousset [recenzja]

„Aby On królował” Jean Ousset [recenzja]

czerwca 24, 2022

„Aby On królował” Jean Ousset [recenzja]


Dziś przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na tę okoliczność chciałabym Wam polecić wspaniałą lekturę, która wywarła na mnie niezwykłe wrażenie, bo przeciwstawia się wszelkim powszechnie powtarzanym mitom o prywatności wiary, o chowaniu jej w ramach własnych czterech ścian, o mieszaniu religii z polityką, mówi o naszych katolickich obowiązkach względem innych ludzi a nade wszystko względem samego Chrystusa.  Autorem tej wspaniałej książki jest Jean Ousset - genialny francuski myśliciel, który pisał w obliczu zmian, które zapoczątkowała rewolucja francuska. Dziś i my stoimy w samym centum wydarzeń rewolucji kulturowej. Jean Ousset kieruje się nie tylko wiarą, ale również żelazną logiką, udowadniając na kartach swej książki, że Bóg jako Stwórca musi być Panem swojego stworzenia: w prawach, w obyczajach, w polityce, w gospodarce, w życiu jednostek, rodzin i państw. Autor szczegółowo analizuje Ewangelię i słowa papieży, którzy nie przestawali głosić prawdy. By społeczeństwo mogło żyć w pokoju, musi pozwolić Chrystusowi panować w życiu społecznym, rodzinnym, indywidualnym. Rewolucja jednak Boga wyrzuca z ludzkiego życia, z obyczajów, z prawa, nowotworząc życie społeczne. Rewolucja w książce posiada diaboliczne rysy. Dokładnie te same, które dziś nosi rewolucja kulturowa z dwucyfrową ilością płci, te same które miały rewolucje w latach 1789, 1917, 1968. Rewolucja jest zjawiskiem ciągłym, rozpoczyna sie już na kartach Ewangelii, kończy na ludziach, którzy deformują nauczanie Chrystusa oraz na nas, jeśli dopuszczamy do tego poprzez naszą obojętność i zaniedbania. Jean Ousset stworzył wspaniałe dzieło, w którym zaprasza nas do działania na rzecz społecznego panowania Chrystusa. To wspaniała lektura dla każdego katolika ❤️ Obfituje w wiele wspaniałych myśli, wzmacnia dusze, wskazuje cel, którym jest walka o panowanie Chrystusa w naszym społeczeństwie i zjednoczenie się z Chrystusem w życiu wiecznym. Czy też chcecie, aby On królował? Dziś w uroczystość Jego Najświętszego Serca mamy okazję wspólnie modlić się o to społeczne panowanie Chrystusa, powierzyć się mu, by zapewnić światu pokój, prawdziwy pokój. 

Książkę wydało Wydawnictwo Andegavenum









To tylko niektóre cytaty z tej wspaniałej lektury. Z serca ją wszystkim polecam i zapraszam na mój profil na Instagramie, na którym mówię więcej o niniejszej pozycji w zapisanych relacjach.